Millist oliiviõli valida?

22.12.2013

Kõigepealt vali extra virgin oliiviõli (EVOO). Siis Sa saad tõenäoliselt kvaliteetse toote. Miks ainult tõenäoliselt? Oliiviõli maailm ei erine muust maailmast, ka siin esineb valskust. Nõnda ei pruugi ülisoodsa hinnaga marketi EVOO olla üldse extra virgin. See võib olla madalama kvaliteediklassi õli, millele on veidi extra virgin oliiviõli maitseks lisatud. Veinide puhul on Eestis nõnda, et kvaliteetsete veinide hinnad algavad ca 6-7 eurost. Ka kvaliteetsete extra virgin oliiviõlide puhul kehtib sama loogika. Kui ikka hind on kahtlaselt odav ja asi tundub liiga ilus, et olla tõsi, siis ta enamasti polegi tõsi.

Järgnevalt on soovitav valida sellise tootja õli, kelle puhul Sa tead et ta mängib ausat mängu. Lihtne näitaja on see, kui oliiviõli tootja või oliiviõli ise on auhinnatud. Siis on see tihedast sõelast läbi käinud ja kvaliteedimärgi peale saanud.

Edasi, kui Sul pole kindlaid maitse-eelistusi või valikukriteeriume, siis lähtu hinnast ja alusta odavama oliiviõliga. Edaspidi võid soovi korral proovida kallimaid õlisid elik et liikuda lihtsamalt keerulisemale.

Igal kvaliteetsel extra virgin oliiviõlil on kolm tähtsat omadust: puuviljasus, vürtsikus ja mõrkjas maitse.

Edasi sõltub asi juba sellest, mida Sa eelistad ja kuidas maitseid tunned. Üks asi on maitsta õli huvi pärast paljalt - tehnika poolest nagu veini, vaid kogus väiksem - ja teine asi koos toiduga. Need maitsed erinevad, sest toit - isegi nt ciabatta - hakkab maitsekogemust tugevalt mõjutama. See, et mõni õli on mõrkjam ja ajab köhatama, on täiesti normaalne. Öeldakse, et on olemas ühe köhatuse, kahe köhatuse ja kolme köhatuse õlid.

Kui Sulle väärt oliiviõli tõesti meeldib, siis läheb lõpuks nii, et Sul on kodus mitu pudelit korraga lahti ja ühel päeval tahad ühte, teisel päeval teist ja ülehomme kolmandat.

Mõned lihtsad juhtnöörid meie oliiviõlide kohta. Kõik need sobivad kasutamiseks saia, salatite ja muu toidu maitsestamiseks. Kui Sulle meeldib puuviljane magusapoolsem oliiviõli, siis vali:

Agrestis Foglio d'Argento - 500ml

Almaoliva Arbequino - 500ml

Kui Sulle meeldib vürtsikas oliiviõli, siis vali:

Cladium Hojiblanco - 500ml

Oro del Desierto Especial 1/10 - 500ml

Kui tahad väga tasakaalus elegantset oliiviõli, kus valitseb täiuslik maitsete harmoonia, siis vali:

Oro Bailen - 500ml

Ülalnimetatud on minu maitse järgi äärmused ja keskpunkt. Katseta ja kujunda oma arvamus!

 

KAUBALE SAAB ISE JÄRELE TULLA

- Ülemiste Ärimaja valvelauda

   Peterburi tee 2f, Tallinn